Güncellendi
preloader
saved


  • Dila Tarım ailesi olarak, katma değerli ürün üretimine başladığımız dönemden itibaren «üretirken tüketme» misyonu ile hareket etmekteyiz.
  • İçeriğinde bulunan antioksidan maddeler ve enerji verici özelliği ile inek sütü verimini %37 oranında arttıran nar kabuğu işletmemiz bünyesinde nar suyu üretiminden çıkan değerli iki atıktan bir tanesidir. Üretimimizden çıkan nar kabuklarının %50’si hayvancılık sektöründe yem olarak kullanılmak üzere satışını gerçekleştirmekteyiz. %20’lik kısmını organik gübre yapımında kullandığımız geniş kullanım potansiyeline sahip nar kabuklarının %15’ini biyoyakıt tesislerinde kullanılmak üzere gönderirken; kalan %15’lik bölümünü bitki çaylarında kullanılmak üzere kurutulmuş nar kabuğu olarak yurt dışına göndermekteyiz.  
  • Nar suyu üretiminden çıkan diğer değerli atık ise, üzerinde kısmen posa bulunduran nar çekirdeğidir. Yıkama işlemini takiben güneşte kurutulan nar çekirdeklerinden, soğuk pres yöntemi ile nar çekirdeği yağı üretimini ve ihracatını gerçekleştirmekteyiz. Faydaları saymakla bitmeyen, kanserin düşmanı olarak bilinen nar çekirdeği yağının kozmetik sektöründe çeşitli kullanım alanları, gıda sektöründe ise gıda takviyesi olarak kullanımı bulunmaktadır.
  • Sebze suyu- Nar suyu karışımı üretimlerimizden çıkan pancar ve havuç küspelerini ise kesim hayvanlarının beslenmesinde kullanılmak üzere değerlendirmekteyiz. Kesim hayvanlarının beslenmesinde kullanıldığında et verimini önemli ölçüde arttırdığı bilinmektedir.